Nejkrásnější hrady, zámky, zříceniny na Vysočině
Bohatě zdobené interiéry, krásné zahrady a parky, tajemné legendy, moderní umění, technika i největší zoologické sbírky v České republice. Mimo přírodní krásy, nabízí Vysočina mnoho zámků, hradů a zřícenin, které se vyplatí navštívit. Nechte se inspirovat a uvidíte, že nebudete litovat.
Hrad LedeČ nad Sázavou
Tento jediný dochovaný hrad středního Posázaví rozhodně stojí za prohlídku. Ne nadarmo je oblíben i filmaři. Natáčela se zde řada pohádek i historických filmů. Původně raně gotický hrad byl postaven na vápencové skále nad řekou Sázavou. Nepotrpíte si na komentované prohlídky? Nevadí, navštivte muzeum a nenechte si ujít hradní věž. Odměnou za výstup vám bude výhled na město a okolní krásnou krajinu protnutou řekou Sázavou. Prohlídku hradu můžete třeba spojit s návštěvou zříceniny Chřenovice, která se nachází na pravém břehu řeky Sázavy.
Hrad Lipnice
Slyšeli jste legendu o zazděné Kateřině, Černém rytíři nebo Samsonovi? Nejen tyto, ale i další jsou spojeny s hradem Lipnice. Tento rozsáhlý hradní komplex, jehož historie sahá do počátku 14. století, vystřídal mnoho majitelů, byl tak svědkem důležitých milníků našich dějin. Na stavu hradu se negativně podepsala hlavně třicetiletá válka. Do poloviny osmnáctého století byl hrad opravován a byly na něm tehdejšími majiteli provedeny barokní úpravy. Po rozsáhlém požáru se hrad začal proměňovat v ruinu. V roce 1913 se začalo pracovat na jeho záchraně. Na návštěvníky čeká prohlídka hradní gotické architektury s rozhlednou, sklepením, kaplí, studnou a archeologickou expozicí.
Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem
Tuto rozsáhlou zříceninu najdete dva kilometry severně od Humpolce. Na návštěvníky tu čeká zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně s rekonstruovanou chlebovou pecí. Pro zájemce o bohatou historii hradu je otevřeno hradní muzeum.
Pokud se rádi kocháte pohledy na krajinu, neměli byste minout rozhlednu, která byla vybudována v roce 2014 a je zasazena do hradní věže. Nabízí nádherný pohled do krajiny. Z jedné strany uvidíte Posázaví Melechov, druhé straně bude dominovat Křemešník, Stražiště a za dobré viditelnosti Blaník.
A když už budete poblíž, nahlédněte do starého Humpolce, jehož součástí je skanzen Zichpil. Domek, ve kterém se skanzen nachází, je posledním zachovaným objektem této doby včetně kompletního dobového vybavení. V těsném sousedství stojí i bývalé Židovské město.
Zámek Telč
Tuto perlu moravské renesanční architektury, jak je zámecký areál Telč oprávněně nazývám, by si neměl nechat ujít žádný návštěvník kraje. Původně zde stál gotický hrad, na jehož místě bylo vystavěno toto representativní sídlo. Prohlídkové trasy umožňují nahlédnout do honosných sálů zdobených kazetovými stropy nebo obytných prostor posledních majitelů- Podstastzkých z Lichtensteina, kteří obývali zámek do roku 1945. Součástí areálu je francouzská zahrada a anglický park s oranžerií. Zámek má mimořádnou architektonickou hodnotu a je součástí historického jádra Telče, které bylo v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Zámek Moravec
Tento krásný zámek v klasicistním stylu slouží jako depozitář Moravského zemského muzea v Brně. K zámku náleží rozsáhlý anglický park s ojedinělou sbírkou exotických dřevin. Park je známý především pro své rododendrony a azalky, k nejvýznamnějším dále patří dřeviny jako magnolie, jedle kavkazská a barevné formy javorů. Mezi nejcennější se však řadí borovice Jeffreyova a jedle stříbrná. V roce 1996 převzalo zámek do správy Moravské zemské muzeum v Brně, které interiéry zámku využívá jako depozitář, v létě se na zámeckém nádvoří konají kulturní akce.
O termínech možné prohlídky je potřeba se předem informovat.
Zámek Velké Meziříčí
Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního románského hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. V současné době jsou majiteli zámku Maria a Jan Podstatzký-Lichtenstein a zámek je průběžně opravován. Část prostor využívá Muzeum Velké Meziříčí. Muzeum shromažďuje, spravuje a zpřístupňuje přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Zámek obléhá rozsáhlý park, který je volně přístupný.
Zámek Budišov
Na severovýchodním okraji městysu Budišov na rozvodí řek Oslavy a Jihlávky se nachází zámek Budišov, na jehož místě stála původně vodní tvrz chráněná vodním příkopem a dvěma rybníky. Původně renesanční zámek byl v první polovině 18. století přestavěn na honosné letní sídlo a získal dnešní barokní podobu.
Od r. 1974 získalo zámek do správy Moravské zemské muzeum a po rozsáhlých úpravách zde vybudovalo depozitáře přírodovědných oddělení. Kromě sbírek botanických a antropologických je na zámku uložena velká část sbírkového fondu zoologického oddělení, která je jako jediná v České republice zpřístupněna veřejnosti a patří k nejstarším souborům v Moravském zemském muzeu. Tento soubor čítá více než 5000 kusů vycpaných exponátů. Veřejnosti zpřístupněná část zoologického depozitáře představuje sbírky vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků doplněné trofejemi z loveckých výprav do Afriky, Asie a Kanady.
Zámek Žďár NaD sÁZAVOU
Tento zámek v areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století je ve vlastnictví rodu Kinských, který ho zpřístupňuje veřejnosti. V současné době zde návštěvník najde vedle Správy hospodářství Kinský Žďár a Správy farnosti několik zajímavých expozic a výstav. V srpnu 2015 bylo v prostorách bývalého pivovarského dvora otevřeno Muzeum nové generace, které nabízí nevšední pohled do historie žďárského zámku formou zážitkových expozic.
V areálu zámku se také nachází konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše (od roku 2009 bazilika minor), nejstarší základní škola na Žďársku, muzeum místního hasičského sboru, kavárna a čajovna.
ZÁMEK DUKOVANY
Dukovanský zámek pochází z období přelomu baroka a klasicismu. Dnes je zapsán na seznamu kulturních památek České republiky. Komentovaná prohlídka s průvodcem trvá přibližně 30 minut a podíváte se během ní do šesti hraběnčiných salonů a sálu Pantheon s původními freskami. K vidění je mimo jiné jídelna či dámský budoár.
Z kapacitních důvodů je maximální velikost skupiny patnáct osob. Minimální počet osob pro uskutečnění prohlídky je pět. Prohlídky lze rezervovat na e-mailu info@zamekdukovany.cz nebo na tel. 739 220 156.
hRAD kÁMEN
Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. V 17. století byl hrad přestavěn v raně barokním stylu. Na své si zde přijdou milovníci jednostopých vozidel, značnou část místní expozice zaujímají stroje značky Jawa a ČZ z předválečné i poválečné produkce. Pro děti je připraven tematický interaktivní program. A pokud nejste milovníci motocyklů, můžete navštívit expozici bydlení a životního stylu v 19. a na počátku 20. století na panském sídle s ukázkami interiérů nebo historickou expozici ve Starém paláci.
hRAD ROŠTEJN
Tento pozdně gotický hrad naleznete na skalnatém vrchu v romantických lesích asi 8 km severně od Telče. Dominantou hradu je 45 m vysoká sedmiboká věž s vyhlídkou, z níž je nádherný výhled do kraje. Renesanční interiéry s trámovými stropy, nástěnnými malbami, renesančními krby a další původní výbavou patří k našim nejoriginálněji zachovaným.
Mimo historické expozice, je návštěvníkům zpřístupněna nová expozice v hradním ochozu, která je určena především rodinám s dětmi. Mimo to se v červenci a srpnu můžete při nočních prohlídkách seznámit se strašidly a duchy. Za zmínku stojí i pravidelné folkové a pohádkové večery, které vás pohltí svou atmosférou.
zŘÍCENINA HRADU ROKŠTEJN
Tato zřícenina raně gotického hradu se tyčí nad údolím říčky Brtnice mezi obcemi Panská Lhota a Přímělkov. Z pozůstatků hradu jsou dominantní zejména zbytky obou paláců a mohutná část hlavní věže. Díky intenzivnímu archeologickému výzkumu, prováděnému od roku 1981, patří Rokštejn k nejlépe prozkoumaným hradům v ČR. Váže se k němu i řada pověstí, zejména o pokladech ukrytých v hlubokém sklepení, které jsou hlídány velkým černým psem s ohnivým jazykem a jiskřícíma očima. Doporučujeme prohlídku hradu spojit s procházkou údolím říčky Brtnice. Trasy jsou označené turistickými značkami.
Tip navíc: Na svých toulkách po hradech a zámcích Vysočiny zavítejte i do Jihomoravského kraje na Státní hrad Pernštejn. Tento gotický hrad tyčící se na skále nad městysem Nedvědice je právem označován jako „král moravských hradů“. Od hotelu Skalský dvůr je vzdálený pouhých 24 minut jízdy autem.
Poznejte Vysočinu a ubytujte se uprostřed krásné přírody v pohodlí hotelu s výbornou domácí kuchyní. Během pobytu oceníte širokou nabídku relaxačních služeb, vnitřní bazén nebo přírodní pláž u Skalského rybníka. Pro děti je k dispozici dětský koutek a venkovní hřiště v hotelové zahradě. Samozřejmostí je bezplatné parkování a Wi-Fi. Vybrat si můžete také z nabídky pobytových balíčků.